Jak napisać pracę licencjacką dobrze i bez zbędnego stresu? Oto przed wami garść ważnych wskazówek. Napisanie pracy licencjackiej, to coś co czeka każdego studenta. Wielu nie daje to spokoju. W końcu praca licencjacka to nie byle jakie wypracowanie czy praca zaliczeniowa. Pisanie pracy dyplomowej to podsumowanie naszych studiów. Bardzo wieli studentów obawia się, że nie będzie w stanie napisać pracy dyplomowej samodzielnie, że to ponad ich siły. Nic bardziej mylnego. W tym artykule powiemy wam co zrobić by pisanie pracy licencjackiej nie było drogę przez mękę.
Pierwszy krok. Wybór promotora.
Może się wydawać to dosyć łatwym zadaniem, ale wcale tak nie jest. Ważne jest aby wybrać promotora, z którym dobrze się komunikujemy, z którym mamy jakąkolwiek nić porozumienia. Ważne jest także, aby promotor był specjalistą w dziedzinie, z której chcesz pisać pracę licencjacką. Pamiętaj, że promotor nie ma tylko jednego studenta. Dlatego warto wokół tej sprawy zacząć chodzić dużo wcześniej. Dzięki temu możesz uprzedzisz innych chętnych. Jeżeli masz zajęcia ze swoim promotorem, to warto być na nich aktywnym i przygotowanym. To zawsze pomaga.
Krok drugi. Wybór tematu pracy licencjackiej.
Temat pracy licencjackiej powinien znajdować się w kręgu Twoich zainteresowań. Nad takim tematem pracuje przyjemnie. Jeżeli wybierzesz, lub dasz sobie wcisnąć temat, którego nie czujesz, to gwarantujesz sobie pewną drogę przez mękę i niemal pewną porażkę. Dogadaj temat z promotorem, żeby mieć pewność, że będzie Ciebie wspierał w trakcie pisania pracy licencjackiej.
Krok trzeci. Przygotuj plan ramowy
Wraz z promotorem ustal plan pracy. Zrób to w formie rozszerzonego spisu treści. Opisz co w każdym rozdziale i podpunkcie będzie się znajdowało. Dzięki temu promotor na pewno zrozumie co chcesz osiągnąć. Będzie łatwiej mu Tobie pomóc, a w razie potrzeby dokonać korekty planu pracy. Nie pokazuj gołego spisu treści. Składa się jedynie z krótkich zwrotów, łatwo wówczas o nieporozumienie. Stworzenie takiego planu pracy to również idealny plan zadań związanych z pisaniem pracy licencjackiej. Widząc go widzisz co po kolei masz do zrobienia.
Krok 4. Zbieranie materiałów.
Nim przystąpisz do pisania zbierz i uporządkuj materiały, niezbędne do stworzenia własnej pracy licencjackiej. Porozmawiaj z promotorem, to na pewno pomoże. Gdy zbierzesz materiały opisz je i uporządkuj. Przypisz je do konkretnych rozdziałów i podrozdziałów. Jeżeli sobie je opiszesz, a jeżeli masz je w komputerze możesz je otagować. Dzięki temu pisaniu będzie przebiegało bardzo sprawnie.
Krok piąty. Kto pisze i pyta ten nie poprawia w nieskończoność.
Co by nie mówić pisanie pracy licencjackiej to współpraca z promotorem, to on firmuje Twoją pracę, swoim nazwiskiem. W nauce nazwisko jest największym kapitałem, dlatego promotor nie może pozwolić sobie na przepuszczenie złej pracy dyplomowej do obrony. Aby uniknąć przykrych sytuacji i wielokrotnych poprawek, nie wysyłaj do promotora od razu całej pracy. Najpierw napisz jakąś jej niewielką część, np. Pierwszy rozdział i poproś o konsultację. Wówczas będziesz mieć jasność czy idziesz w dobrym kierunku. Dowiesz się też, czy musisz coś zmienić. Gdy obierzesz prawidłowy kierunek na samym początku pisania pracy licencjackiej, to późniejsze poprawki będą raczej kosmetycze.
Krok szósty. Śpiesz się powoli.
Pisanie pracy licencjackiej nie powinno odbywać się na hura! Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Zaplanuj sobie pracę. Ustal co i do kiedy chcesz wykonać i staraj się tego trzymać. Dzięki temu napiszesz swoją pracę licencjacką o wiele szybciej niż myślisz. I gdy ty będziesz spokojnie czekać i mieć ubaw z tych co gonią za własnym ogonem w kółko, bo zostawili wszystko na ostatnią chwilę
Gdy masz już napisaną pracę licencjacką pozostaje przygotowanie się do obrony pracy. Jeżeli praca została napisana i zatwierdzona odpowiednio wcześniej, wówczas masz dużo czasu na przygotowania. Po obronie pracy licencjackiej, na pewno odtrąbisz sukces i pewnym krokiem, z podniesioną głową pójdziesz przed siebie.
Praca licencjacka to świetna moment by zdobyć doświadczenie do pracy magisterskiej. Kto wie, a może odnajdziesz w sobie zapał do dalszej pracy naukowej. Wiele osób, które przekonują się, że pisanie prac to nic strasznego podejmuje decyzję by kształcić się dalej, a nawet decydują się na naukową ścieżkę kariery.