Jesteś przyszłym magistrem, inżynierem lub lada moment czeka Ciebie pisanie pracy licencjackiej? Nim się za to weźmiesz zadaj sobie jedno ważne pytanie. Co jest najważniejszym czynnikiem, który będzie miał wpływ na pisanie Twojej pracy dyplomowej? Na pewno pomyślałeś o własnych umiejętnościach, temacie pracy oraz dostępności materiałów źródłowych. Prawidłowo, ale największy wpływ na to, czy całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem lub porażką, będzie miał Twój promotor. Jak wybrać promotora swojej pracy licencjackiej lub magisterskiej?
Jeżeli nie chcesz pisać pracy magisterskiej na temat z kosmosu. Przeraża cię perspektywa spędzenia wielu tygodniu w czytelniach i bibliotekach, na poszukiwaniu materiałów widmo. Nie masz ochoty na kilkumiesięczne oczekiwanie, aż Twoje praca zostanie sprawdzona, po czym i tak się dowiesz, że wszystko jest źle ( i to w ostatniej chwili). Jeżeli perspektywa wprowadzania setek poprawek, nie napawa cię optymizmem. To radzimy abyś swoją przygodę z pisaniem pracy magisterskiej, licencjackiej czy inżynierskiej rozpoczął od wyboru dobrego promotora. Od tego zależy niemal wszystko.
Jak wybrać promotora? Zobaczmy najpierw kim jest promotor
Promotor to osoba, która ma być Twoim mentorem i przewodnikiem w trakcie pisania pracy dyplomowej. Najczęściej są to osoby posiadające tytuł minimum doktora. Nie jest tak zawsze, ponieważ „czasami” zdarza się, że do prowadzenia studenta kierowani są adiunkci lub starszego wykładowcę.
Generalnie promotor ma kilka zadań i obowiązków.: prowadzenie seminariów dyplomowych, pomaga w doborze tematu i bibliografii, pomaga tworzyć całej koncepcji pracy. Dodatkowo promotor odpowiada za warstwę merytoryczną Twojej pracy dyplomowej oraz wskazuje wszelkie błędy i niedociągnięcia, których poprawa podnosi wartość merytoryczną twojej pracy magisterskiej lub licencjackiej.
To tyle jeżeli chodzi o teorie i żarty. Promotorów, którzy spełniają te obowiązki i podchodzą poważnie do bycia promotorem, dla swoich studentów, jest bardzo niewielki odsetek. Aby uniknąć problemów, poważnie podejdź do wyboru promotora. Od tego wiele zależy.
Kiedy wybrać promotora?
Na każdej uczelni wygląda to trochę inaczej. Studenci nie, nie są z góry przypisani do danego promotora. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcesz pisać na konkretny temat, a tylko jeden człowiek jest specjalistą w danej dziedzinie. Wówczas jest to naturalny wybór i polecamy z tym nie polemizować.
Jeżeli chodzi o czas, kiedy wybrać promotora swojej pracy dyplomowej, to jedno jest pewne, nie warto robić tego na ostatnią chwilę. Jeżeli tak zrobisz, nie miej potem pretensji do całego świata, że masz problemy.
Spraw by promotor wybrał Ciebie
Od pierwszego dnia bytności na uczelni, student ma świadomość, że prędzej czy później czego go wspaniałe doświadczenie, jakim jest pisanie prac dyplomowych. Jeżeli jesteś ambitnym człowiekiem, i chcesz skończyć studia z dobrym wynikiem, to zacznij myśleć o tym już na początku. Bądź aktywny na zajęciach i zawsze się do nich przygotuj. Nie mówimy, że masz mieć tylko najwyższe oceny. Po prostu, bądź studentem, jak Pan Bóg przykazał. Taki student przykuwa uwagę wykładowców, później, dzięki temu idą mu na rękę w różnych sytuacjach. Student, z którym dobrze pracuje się na zajęciach, ma o wiele łatwiej dostać się do wybranego promotora.
Kropla drąży skałę
Temat pracy dyplomowej powinien odzwierciedlać Twoje zainteresowania. Takie same kryterium dotyczy promotora, powinien być on specjalistą w temacie, który chcesz poruszyć w pracy dyplomowej. Jeżeli masz upatrzony temat i wiesz kogo być chciał mieć za promotora, warto zadbać o nić porozumienia między wami. Nie ważne na, którym roku jesteś, podejdź i zacznij rozmawiać na ten temat z wykładowcą. Pokarzesz się z dobrej strony, zainteresujesz przyszłego promotora swoją osobą i swoim tematem. Późniejsza współpraca przy Twojej pracy magisterskiej, będzie dla niego czymś oczywistym.
Praca magisterska, jako kontynuacja pracy licencjackiej
Pracę licencjacką napisałeś na dobrym poziomie, a współpraca z promotorem przebiegała w sposób przyjazny? W takim razie rozwiązanie wydaje się być naturalnym rozwiązaniem. Chęć pogłębienia, interesującego Ciebie tematu, także jest czymś naturalnym. promotor prowadzący Twoja prace licencjacką prawie na pewno zgodzi się być także promotorem pracy magisterskiej
Podsumowanie
Jeżeli chcesz trafić do dobrego promotora i uniknąć problemów, zadbaj o To by to promotor wybrał Ciebie. Dzięki temu wasza współpraca przy Twojej pracy dyplomowej była poniekąd czym naturalnym i oczywistym. Promotor wybrany w taki sposób, na pewno z chęcią podpowie jak napisać pracę magisterską albo jak napisać pracę licencjacką.
Życzymy powodzenia 😊