W każdej pracy dyplomowej czy to inżynierskiej, licencjackiej czy magisterskiej powinien znajdować się rozdział badawczy. Wzory rozdziałów badawczych do pracy magisterskiej można znaleźć w internecie. Rozdział badawczy jest najważniejszym elementem pracy magisterskiej. Oczywiście można się na nich wzorować, jednakże w pisaniu rozdziału badawczego najważniejsze jest indywidualne podejście do problemu badawczego. Jeżeli nie wiesz, jak napisać rozdział badawczy, zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Dzięki niemu dowiesz się, od czego zacząć i na co zwracać uwagę przy pisaniu rozdziału badawczego do swojej własnej pracy magisterskiej.
- Kiedy trzeba napisać rozdział badawczy
- Rozdział badawczy jest najważniejszy. A czy wiesz dlaczego?
- Narzędzia badawcze do rozdziału badawczego w pracy magisterskich
- Czy napisanie rozdziału jest trudne ?
- Narzędzia badawcze do rozdziału badawczego w pracy magisterskich
- Część badawcza pracy magisterskiej. Statystyka
Kiedy trzeba napisać rozdział badawczy
Pisanie pracy magisterskiej ma swój schemat. Najczęściej odbywa się to w następujący sposób. Na początku naszej pracy dyplomowej tworzymy rozdziały teoretyczne. Gdy mamy to za sobą, przechodzimy do przygotowania metodologii badań oraz narzędzia badawczego. Jeżeli metodologia badań oraz narzędzie badawcze jest już gotowe i zaakceptowane przez promotora naszej pracy magisterskiej przeprowadzamy badania, które później opiszemy w naszym rozdziale badawczym. Przeprowadzone badania mamy już za sobą ? W takim razie piszemy rozdział badawczy naszej pracy magisterskiej. Następnie piszemy wstęp i zakończenie, a na końcu zostaje nam formatowanie techniczne naszej pracy dyplomowej, tak aby była zgodna z wymogami naszej uczelni.
Rozdział badawczy jest najważniejszy. A czy wiesz dlaczego?
Nawet jeżeli Twoja praca dyplomowa, magisterska czy licencjacka, będzie miała napisaną część teoretyczną na najwyższym możliwym poziomie merytorycznym, to bez odpowiedniego rozdziału badawczego nie zostanie uznana za dobrą. Przyczyna tego stanu rzeczy jest oczywista. Część teoretyczna pracy magisterskiej pokazuje jedynie, czy student zapoznał się z literaturą przedmiotu. Część metodologiczna pokazuje czy wybrał odpowiednie metody i narzędzia badawcze do swojej pracy dyplomowej. W obu tych punktach student nie wykonuje, żadnej pracy twórczej, a jedynie odtwórczą. Jeżeli świetnie wykonałeś te zadania. oznacza to, że jesteś świetnym teoretykiem w danej materii. Jednak dopiero to, jak napiszesz swój rozdział badawczy, w swojej pracy dyplomowej pokaże, czy jesteś równie dobrym praktykiem. Umiejętność przeprowadzanie badań oraz interpretacji ich wyników w sposób prawidłowy jest bardzo ważna dla Twojej przyszłej kariery zawodowej. Rozdział badawczy to Twoja praca twórcza pokazuje on Twój warsztat jako naukowca oraz jako specjalisty w danej materii.
Czy w pracach teoretycznych trzeba pisać rozdział badawczy?
Zdarza się, że praca dyplomowa jest czysto teoretyczna. Niestety takie prace dyplomowe nie istnieją. Czasami jest tak, że praca jest teoretyczna jedynie z pozoru. W takich pracach najczęściej jest tak, że problem badawczy istnieje, a badania polegają na przeglądzie literatury. Praca dyplomowa, tego typu to również praca badawcza. Nie mówimy to o pisaniu rozdziału badawczego takiego jak np. w psychologii czy pedagogice, nie mniej odradzamy traktować jej po macoszemu. Przegląd literatury, analiza porównawcza wyników badań, wykonanych przez innych naukowców, wcale nie musi być prostym zadanie i nie jeden student się o tym przekonał. Dlatego do każdej pracy dyplomowej należy podejść z należytą starannością, niezależnie od tego, czy trzeba przeprowadzać do niej badania, czy też przejrzeć tysiące stron teoretycznych rozważ i wyników badań.
Czy napisanie rozdziału jest trudne ?
Rozdział badawczy nie jest trudny do napisania, pod warunkiem że odpowiednio się do tego przygotujesz. Najważniejsze jest aby hipotezy badawcze odzwierciedlały temat pracy magisterskiej. Następnie do hipotez badawczych należy dobrać odpowiednie pytania badawcze. Pamiętaj aby wszystko to, o czym piszemy w tym momencie, było odpowiednio skorelowane z metodologią badań. Samo opis wyników badań naukowych nie powinien przysporzyć żadnych trudności. Opis badań naukowych jest bardzo logiczny. Wyniki badań zamknięte w tabelach lub wykresach nie pozostawiają zbyt wiele pola do manewru. Jeżeli w badaniu wychodzi, że na dane pytanie na 100 osób „tak” odpowiedziało 65, to nie napiszesz inaczej. Pamiętaj także, że własne badania naukowe, to nie tylko suchy opis wykresów lub tabel. Pamiętaj, że mimo wszystko, są to Twoje własne badania naukowe. W związku z tym musisz napisać do nich wioski. Byłoby bardzo dziwne, gdyby z badań własnych nie wyciągnąć wniosków. Niestety wielu studentów często tym zapomina i tworzy suche opisy wyników, co powoduje często słuszny gniew promotora.
Narzędzia badawcze do rozdziału badawczego w pracy magisterskich
Jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy wykonać, przy pisaniu rozdziału badawczego w pracy magisterskiej jest dobór odpowiedniego narzędzia badawczego. Narzędzia badawcze w przypadku prac dyplomowych są dokładnie takie same jak przy dużych projektach badawczych. Do najczęściej używanych narzędzi badawczych w pracy magisterskich są:
- sondaż diagnostyczny
- studium przypadku
- metoda monograficzna
- eksperyment
- obserwacja
- analiza dokumentów.
To nie są wszystkie narzędzia badawcze, wykorzystywane przy pisaniu rozdziału badawczego pracy magisterskiej. Jednakże wystarczą aby odpowiedzieć na większość pytań badawczych, jakie mogą w trakcie pisania prac dyplomowych.
Część badawcza pracy magisterskiej. Statystyka
W treści rozdziału badawczego statystyka sprawia studentom najwięcej problemów. Nic dziwnego, statystyka to nie tylko obliczanie procentowo odpowiedzi na pytania. W części badawczej statystyka to także badanie odchyleń oraz korelacji. Aby dobrze wykonać rozdział badawczy opraty na statystyce dobrze jest znać exel w stopniu zaawansowanym lub specjalistyczne oprogramowania do statystyki. Masz już dreszcze na samą myśl o rozdziale badawczym opartym na statystyce? Mamy w taki razie dla Ciebie dwie wiadomości. Pierwsza jest taka, że zazwyczaj rozdział badawczy oparty jest na ankiecie, a więc od statystyki nie uciekniesz. Druga wiadomość jest o wiele lepsza. Otóż możesz skorzystać z pomocy statystyka, osoby, która się na tym zna i biegle posługuje się odpowiednim oprogramowanie. Co więcej, nie ma w tym nic złego. Z takich usług korzystają także wykładowcy. Pamiętaj jednakże, że otrzymasz jedynie suche dane liczbowe. Wnioski z nich musisz wyciągnąć już samodzielnie.
Podsumowanie
Rozdział badawczy to bardzo ważna część każdej pracy dyplomowej. To w tym rozdziale odpowiesz czytelnikom na pytania badawcze, które zadałeś. Jeżeli masz problem z tym poprawnie przygotować rozdział badawczy, możesz poszukać inspiracji w sieci. W internecie można znaleźć sporo wzorów rozdziałów badawczych. Pamiętaj jednak, aby posłużyć nimi jedynie jako wzorem rozdziału badawczego. Napisz go samodzielnie, trzymając się wytycznych uzgodnionych z promotorem.