Funkcjonowanie bibliotek, zarówno w teorii, jak i w praktyce, nie byłoby możliwe, bez odpowiednio wykształconych specjalistów. Pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się, gdy mowa o bibliotekoznawstwie ukazuje typowego, mało ciekawego mola książkowego.
Nie można jednak ufać pozorom. Za stereotypem, kryje się osoba o sprawnym umyśle oraz ogromnej wiedzy.
Warto przeczytać:
Aby móc sprawować kontrolę nad księgozbiorami, katalogować, udostępniać, niezbędne jest wieloletnie przygotowanie, uwieńczone napisaniem pracy dyplomowej.
Zarządzanie, umiejętność wyszukiwania, przetwarzania oraz gromadzenia informacji, stanowią niezbędną podstawę, szczególnie w obecnych czasach ery cyfrowej. Wbrew pozorom, bibliotekoznawstwo jest dyscypliną bardzo na czasie. Osoba wykształcona w tym kierunku stanowi wartościowy wkład i może okazać się niezbędną pomocą w życiu każdej osoby. Jest to bardzo przyszłościowy, przypominający pracę detektywa zawód.
Przykładowe specjalizacje to:
- cyfrowe dziedzictwo kultury
- biblioteki publiczne i szkolne
- infobrokering
- zarządzanie informacją
Stworzenie pracy licencjackiej i magisterskiej wymaga przede wszystkim pracy opartej na źródłach. Ważny jest pomysł i umiejętność przedstawienia go w atrakcyjnej i rzetelnej formie. Znając mechanizmy rządzące pracą z informacjami, można łatwiej dotrzeć do interesujących, mniej znanych źródeł i tym samym zwiększyć atrakcyjność swojej pracy naukowej. Wybranie odpowiedniego, intrygującego tematu pracy licencjackiej i magisterskiej, stanowi podstawę sukcesu dalszych poszukiwań naukowych.
Warto przeczytać:
Oprócz oczywistej drogi kariery jako bibliotekarz, absolwenci tego kierunku mają możliwość podjęcia pracy w firmach wydawniczych, mediatekach, bankach, kancelariach prawniczych, księgarni oraz w archiwum jako kustosz. Ponadto istnieje możliwość kontynuowania kariery naukowej.
Umiejętności szybkiego wydobycia właściwej informacji, merytorycznej oceny i analizy stanowią obiekt pożądania dla niejednego pracodawcy.